Czy w niedalekiej przyszłości maszyny zastąpią ludzi?
Nie ma wątpliwości, że roboty to przyszłość świata. Powstaje jednak pytanie, czy wyprą one ludzi i zastąpią ich w pracy zawodowej? Jakie szanse i jakie zagrożenia się z nimi wiążą?
Czy roboty wyprą ludzi?
Jak wskazują eksperci:
- nawet 80% obecnych pracowników fizycznych straci swoją pracę i zostanie zastąpionych przez maszyny,
- co najmniej dwadzieścia popularnych zawodów może zniknąć z powodu wprowadzenia robotów.
Maszyny mają duże możliwości i w wielu dziedzinach mogą z powodzeniem zastąpić człowieka. Działają efektywnie, bezbłędnie, nie męczą się, ich wydajność jest łatwa do przewidzenia, a do tego dają możliwość wykonywania niebezpiecznych lub nużących zadań.
Należy jednak podkreślić, że automatyzacja i robotyzacja produkcji to procesy, które dopiero pojawiają się w polskich firmach. I chociaż coraz bardziej przyzwyczajamy się do korzystania z nowoczesnych technologii, to wprowadzenie ich na szeroką skalę wymaga dużych nakładów finansowych. Z roku na rok można dostrzec jednak coraz większe inwestycje zza granicy, wzrost konkurencji na rynkach międzynarodowych oraz trendy demograficzne. Czynniki te sprawiają, że robotyzacja staje się faktem również w naszym kraju.
Nowe szanse dla człowieka
Robotyzacja ma więc dwie strony: staje się szansą na lepszą, efektywniejszą produkcję, ale jest zagrożeniem dla osób, które pracują w sektorach, które łatwo można zautomatyzować.
Należy jednak podkreślić, że maszyny to wytwór ludzki – konstrukcja, która posiada ograniczone możliwości. Podstawową umiejętnością, która zawsze będzie odróżniała człowieka od maszyny jest empatia, zdolność do reagowania na drugiego człowieka i odczuwanie całej gamy emocji. Przewagę zapewniają nam także umiejętności sensomotoryczne, duża zręczność oraz logiczne myślenie.